Pregnant woman lying on a bed in a bright room, gently touching her belly and smiling, conveying a sense of relaxation and contentment.

Mame

Trudnoća predstavlja poseban period za svaku ženu. Predstavićemo vam nekoliko načina kako da pomognete svom organizmu za vreme i posle trudnoće, tako da možete da se usredsredite na dolazak bebe.

Pregnant woman sitting on a bed, looking at ultrasound images with a peaceful expression, reflecting on her pregnancy.

Biti u drugom stanju – jedinstveni osećaj u životu

Videti pozitivan rezultat na testu za trudnoću za ženu predstavlja jedan od trenutaka koji se nikada ne zaboravljaju. Od tog momenta nadalje, život žene će se zauvek promeniti, jer stvara vezu sa svojim nerođenim detetom.

Nova otkrića ukazuju na to da se mikrobi iz majčinog organizma prenose već tokom trudnoće, a ne samo nakon rođenja. Dok se razvija i raste, fetus je izložen bakterijama putem placentalne barijere. Pošto užurbani način života i neuravnotežena ishrana mogu negativno da utiču na majčinu sredinu mikroba, važno je da žena povede računa tokom trudnoće – o sebi i bebi. Probiotskii dodaci ishrani obezbeđuju dodatnu podršku.

Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri Protectis bakterija je jedna od najistraženijih probiotskih sojeva bakterija na svetu, a brojnim kliničkim ispitivanjima se pokazalo da je bezbedna za majku i dete.

Pregnant woman in a yellow tank top exercising with a small dumbbell, smiling and participating in a fitness class Pregnant woman in a yellow tank top exercising with a small dumbbell, smiling and participating in a fitness class

Ostati zdrav tokom ovog posebnog perioda

Snažan imuni sistem pomaže da trudnoća bude što je moguće prijatnija. Važan deo mozaika jesu hrana i varenje.

Oko 80% imunog sistema nalazi se u crevima. Hrana koju buduće majke konzumiraju obezbeđuje im razne supstance koje doprinose normalnom funkcionisanju imunog sistema. Vitamin D može da posluži kao primer. Prirodni izvori vitamina D obuhvataju ribu, riblje ulje bakalara, žumance jajeta. Vitamin D se takođe stvara u našem telu putem sunčeve svetlosti. Pošto je potrebno održavati nivo vitamina D kod trudnica dodavanjem ishrani, u zavisnosti od godišnjeg doba i modela ishrane, redovno uzimanje probiotskih dodataka ishrani koji takođe sadrže vitamin D (kao što je slučaj sa BioGaia bakterijama),  predstavlja odličan način da se potpomogne održavanje odgovarajuće koncentracije bakterija u prirodnoj mikroflori i vitamina D u organizmu.

50% of all pregnant Woman suffer from constipation 50% of all pregnant Woman suffer from constipation

Vodite računa o crevima

Za vreme trudnoće žensko telo se veoma mnogo menja. Te promene se javljaju, između ostalog, u gastrointestinalnom traktu.

Tokom ovog perioda do 50% svih trudnica pate od zatvora. Povećani unos vode i vežbe mogu da budu od pomoći u ovom slučaju. Takođe, preporučuje se povećani broj bakterija u crevima. U slučaju infekcije koja mora da se leči antibioticima, crevnoj flori je možda potrebno obnavljanje.

BioGaia proizvodi sa sojem živih bakterija Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri Protectis mogu da pomognu budućim majkama da održavaju odgovarajuću koncentraciju bakterija u crevnoj flori.

Obnavljanje crevne flore posle carskog reza

Tokom vaginalnog porođaja novorođenče dolazi u kontakt sa velikim brojem bakterija.

Ovaj prenos mikroba je koristan za razvoj bebinog imuno sistema. Međutim, ova razmena se ne dešava za vreme carskog reza, što može dovesti do promene u crevnoj flori bebe.

Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri Protectis može pomoći da se uskladi rani razvoj crevne flore kod beba rođenih carskim rezom. Mlečno-kiselinske bakterije takođe su korisne i za bebe rođene vaginalnim putem, tako što povećavaju broj dobrih bakterija u gastrointestinalnom traktu i podržavaju razvoj crevne pokretljivosti. BioGaia probiotici su bezbedni da se koriste tokom dužeg vremenskog perioda i mogu da pomognu bebi da uživa u zdravom varenju u svojim prvim mesecima života.

 

Illustration depicting the transfer of living microbes from mother to baby during pregnancy, birth, and infancy, highlighting the different stages of microbial exposure.
Dijareja bebe

Dijareja bebe

Napad dijareje može da se desi veoma brzo. Pošto su mališani pod većim rizikom od gubljenja tečnosti, veoma je važno znati kako da negujete bebu u takvom teškom periodu.

Antibiotici bebe i deca

Antibiotici bebe i deca

Ukoliko beba ima bakterijsku infekciju, možda će joj biti potreban antibiotik da bi ozdravila. U tom slučaju je veoma važno pružiti njenom malom organizmu neophodnu podršku.

Upala grla bebe

Upala grla bebe

U unutrašnjosti naših usta nalazi se veliki broj različitih bakterija, virusa i gljivica koje se nazivaju oralna flora ili oralni mikrobiom. Iako je teško vidljiv ili u potpunosti nevidljiv, to je prva linija odbrane vašeg tela, a ujedno i druga najveća i najrazličitija flora nakon crevne flore.