The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Jedna od Vaših prvih odluka kao novopečenih roditelje biće da li ćete dojiti dete ili koristiti zamensku mlečnu formulu. Obe opcije su održive sa određenim prednostima i manama. Međutim, uopšteno se smatra da dojenje pruža jači početak za Vašu bebu. Nastavite čitati kako biste saznali o važnosti dojenja u razvoju mikrobiote creva Vašeg deteta i sazrevanja imunskog sistema, ranim fazama uvođenja čvrste hrane i potencijalnim problemima sa stomačićem.
Sastav majčinog mleka menja se tokom dojenja kako bi zadovoljio sve prehrambene potrebe Vaše bebe. Sadrži sve esencijalne hranljive materije, antitela i enzime koji podržavaju optimalan rast i razvoj deteta. Takođe obezbeđuju Vašoj bebi bakterije i druge mikroorganizme uspostavljajući mikrobiotu creva.
Mikrobiološka kolonizacija creva, koja se odvija u prvih 1000 dana od začeća, ključna je za razvoj izdržljive i raznolike mikrobiote creva, sazrevanje imunskog sistema, apsorpcije hranljivih materija i celokupnog zdravlja. Stoga je važno da se Vi kao majka brinete o mikrobioti creva, posebno tokom trudnoće i dojenja, a takođe i da osigurate da mikrobiota creva Vaše bebe dobije dodatnu podršku ukoliko je to potrebno.
Ako se želite dodatno brinuti o mikrobioti creva, isprobajte BioGaia probiotike. BioGaia probiotski soj, Limosilactobacillus reuteri Protectis, jedan je od najistraživanijih probiotskih sojeva na svetu. Ljudskog je porekla, izolovan iz majčinog mleka, siguran za primenu kod dece i odraslih, a posebno je pogodan za kolonizaciju i istrajnost u crevima. Isprobajte BioGaia Protectis probiotike. Biogaia Protectis probiotske kapi i Biogaia Protectis Minipack sigurni su za primenu od prvog dana života.
Svako dete je drugačije, ali uopšteno se savetuje uvođenje čvrste hrane dojenčadi od 6. meseca zivota, definitivno ne pre 4. meseca. Znaćete da je Vaše dete spremno za uvođenje čvrste hrane kad primetite da:
U početku se Vaša beba treba naviknuti samo na nove ukuse i teksture, jer još uvek dobija većinu energije i hranljivih materija iz majčinog mleka. Za početak je dovoljno samo 1 do 2 kašičice čvrste hrane dnevno.
Na početku, hranu treba detaljno očistiti, usitniti ili procediti. Tokom sledećih nedelja i meseci, Vaše dete će polako razvijati veštinu hranjenja i moći će vremenom da prelazi na grublje pasiranu i isitnjenu, a posle i seckanu hranu. Međutim, sva pripremljena hrana za Vašu bebu još uvek mora biti vrlo mekana.
Kako se bebina mikrobiota creva i probava još uvek razvijaju, mogu se desiti i određeni problemi sa stomačićem. Najčešće se javlja zatvor nakon uvođenja čvrste hrane. Imaju ređe pražnjenje creva, ili im je stolica tvrda ili suva i čini se da će teško proći. U tom slučaju, trebalo bi u njihovu ishranu dodati više hrane bogate vlaknima, poput voća i povrće, plus osigurati da dobiju dovoljno tečnosti dojenjem ili ponuditi im malo ohlađene prokuvane vode.
Uopšteno, imajte na umu sledeće savete prilikom uvođenja čvrste hrane:
Uživajte u ovim zaprljanim i zamrljanim trenucima hranjenja i uvek se posavetujte sa svojim pedijatrom o eventualnim probavnim problemima koje primetite kod Vaše bebe.