Family playing in a grassy field at sunset, with one adult lifting a joyful child into the air while another child raises their arms in excitement.

Uloga vitamina D

"Vitamin Sunca" - vitamin D je neophodan za naše telo i na mnogo načina doprinosi opštem dobru organizma.

Posebnost vitamina D

Za razliku od drugih vitamina,telo samo može da proizvodi vitamin D. Iz tog razloga ne deluje kao većina vitamina u našem telu, već više kao hormon - supstanca koja reguliše osnovne fiziološke procese.

Ishranom obezbeđujemo 10-20% dnevne doze vitamina D. Međutim prirodni izvori vitamina D u hrani su ograničeni. Najveće koncentracije imaju ribe bogate uljima poput lososa,haringe ili skuše. Jetra,žumance i neke pečurke takođe sadrže vitamin D. Jedan od efikasnih načina za dopunu vitaminom D je izlaganje suncu. Tada telo može da sintetiše vitamin D iz UVB zraka što mu daje nadimak ’’vitamin sunca’’. Srećom, za to nisu potrebna duga sunčanja, dovoljno je da leti redovno provodimo kraći vremenski period na otvorenom sa rukama,licem,ramenima ili nogama nepokrivenim odnosno izloženim suncu,kako bismo obezbedili dovoljno vitamina D (treba izbegavati opekotine od sunca).

Selection of vitamin D-rich foods, including salmon, cheese, eggs, mushrooms, and butter, arranged on a gray surface, with an orange icon featuring the letter D and a sun symbol.

Da li ste znali? U područjima sa umerenom klimom, u kasnu jesen, zimu i početak proleća sunce je preslabo da bi se mogla proizvesti dovoljna doza vitamina D. Ostali faktori koji utiču na proizvodnju Vit D: odeća, indeks telesne mase, starost, kreme za sunčanje, boja kože, ishrana i geni.

Happy family of three walking in a grassy field at sunset, with the parents swinging their child between them Happy family of three walking in a grassy field at sunset, with the parents swinging their child between them

Univerzalni igrač

Vitamin D sigurno nije čudotvorni lek za sve bolesti, ali je supstanca koja je ljudskom telu potrebna za mnogo različitih fizioloških procesa.

Receptori za vitamin D (VDR) mogu se naći u skoro svim ćelijama tela. Iako je ovaj vitamin najpoznatiji po izgradnji i održavanju jakih kostiju i mišića, takođe doprinosi i normalnoj apsorpciji/iskorišćenju kalcijuma i fosfora. Neophodan je i za deobu ćelija i doprinosi normalnom funkcionisanju imunog sistema.

Three generations of women sitting on a couch: a grandmother, mother, and baby girl, enjoying each other's company at home

Vitamin D kroz život

Preporučeni dnevni unos vitamina D zavisi od uzrasta. U prvoj godini života vitamin D je nephodan za normalan rast i razvoj kostiju,zuba i imunog sistema. Zbog ovoga roditelji moraju da obezbede da njihova beba dobije dovoljno vitamina D u tom periodu.

Osnovna uloga koju igra ovaj vitamin nastavlja se tokom detinjstva i traje sve do zrelih godina,jer pomaže u održavanju kostiju,zuba i doprinosi normalnom funkcionisanju imunog sistema.

PREPORUČENI DNEVNI UNOS VITAMINA D*

Odojčad i deca (0 – 3 godine) 10 mikrograma / dan (400 I.J.)
Deca i odrasli ( 3+ godina) 5 mikrograma / dan (200 I.J.)
*Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda ("Sl.glasnik RS, br 103/2018)
**
"A young girl in a striped shirt and apron smiling while watching an adult, also in an apron, chop vegetables in a kitchen. Fresh vegetables are spread out on the table. "A young girl in a striped shirt and apron smiling while watching an adult, also in an apron, chop vegetables in a kitchen. Fresh vegetables are spread out on the table.

Vitamin D i crevni sistem

Sa oko 80%  imunih ćelija smeštenih u crevima, crevni sistem igra glavnu ulogu u odbrani našeg organizma. 

Zbog toga je važno da bude srećan i ispunjen dragocenom mikroflorom što će zajedno sa dodatkom vitamina D u vašu ishranu obezbediti podršku imunom sistemu, kako vama tako i vašoj porodici. Boravak na otvorenom uz umereno izlaganje suncu, vežbanje, zdrava ishrana, dovoljno sna i smanjenje stresa daće podršku našim crevima i imunom sistemu. Dobro istraženi soj korisnih bakterija Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri Protectis može pomoći u održavanju odgovarajuće koncentracije prirodne mikroflore creva. Snažan tim, Limosilactobacillus (Lactobacillus) reuteri Protectis i vitamin D, daju podršku sveukupnom blagostanju i imunom sistemu.
 

Kako radi imuni sistem?

Kako radi imuni sistem?

Imuni sistem je jedan od najsloženijih sistema u našem telu i specijalizovan je za odbranu. Može se podeliti na dva odbrambena mehanizma koji sarađuju i koji su povezani na različite načine.

Imuni sistem kod beba i dece

Imuni sistem kod beba i dece

Kada deca dođu na svet, njihov imuni sistem još uvek nije potpuno zreo. Svaka beba se rađa sa urođenim (nespecifičnim) imunitetom, koji predstavlja opštu zaštitu. Stečeni (specifični) imuni sistem se razvija tokom detinjstva.